Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση

12-18 Μήνες (550 ώρες)

Μεθοδολογία Εκπαίδευσης

E-learning

Η Παρακολούθηση του προγράμματος γίνεται εξ ολοκλήρου μέσω της εκπαιδευτικής πλατφόρμας του ΑΙΕ χωρίς καθόλου φυσική παρουσία.

Ενδεικτικά Περιεχόμενα

• Ψυχοκινητική ανάπτυξη
  • Εγκεφαλική παράλυση
  • Διαταραχές κινητικότητας
  • Άλλες νευρολογικές ή ορθοπεδικές παθήσεις

Τύφλωση - Κώφωση

• Εκπαίδευση παιδιών με κώφωση
  • Η Ελληνική Νοηματική Γλώσσα
  • Εκπαίδευση παιδιών με προβλήματα όρασης και τύφλωση
  • Σύστημα Braille

Σύνδρομα - Αυτισμός

• Η ανάλυση της τριάδας των διαταραχών
  • Αυτισμός: Γνωστικές και ερμηνευτικές προσεγγίσεις
  • Asperger
  • Μοντέλα και προσεγγίσεις παρέμβασης

Διαταραχές (ΔΕΠ_Υ)

• Συμπτώματα, κλινική εικόνα και διάγνωση της ΔΕΠ-Υ
  • Αντιμετώπιση της ΔΕΠ-Υ
  • Κλίμακες αξιολόγησης
  • Σχεδιασμός και υλοποίηση προγράμματος παρέμβασης για παιδιά με ΔΕΠ-Υ

Γενικά Θέματα Ειδικής Αγωγής

• Χαρισματικά και Ταλαντούχα Παιδιά
  • Συνεργασία σχολείου - οικογένειας
  • Παραγωγή Εκπαιδευτικού Υλικού για την ΕΑ
  • Συμβουλευτική Γονέων
  • Παιδαγωγική της ένταξης
  • Διεπιστημονική Συνεργασία
  • Επαγγελματική Αποκατάσταση ΑμΕA

Παροχές

• Δανειστική Βιβλιοθήκη
  • Όλο το έντυπο και Παιδαγωγικό Υλικό (σημειώσεις, βιβλιογραφία, αρθρογραφία, έρευνες και επιστημονικές μελέτες), οργανωμένο σε 6 γνωστικούς άξονες)
  • Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα τα σεμινάρια και τις ημερίδες του τομέα Ψυχολογίας
  • Βεβαίωση Επιμόρφωσης

Διαδικασία Εγγραφής

Δικαιολογητικά

• Αίτηση (ΕΝΤΥΠΟ ΑΙΤΗΣΗΣ)
  • Απλή φωτοτυπία ταυτότητας και Απλή φωτοτυπία πτυχίου
  • Απλή φωτοτυπία βεβαίωσης φοίτησης (για τους φοιτητές)

Τρόπος Εγγραφής και αποστολή των δικαιολογητικών:

• Τηλεφωνικά στο 210-3846930 & 210-3846534
  • Με το Ταχυδρομείο: Αβέρωφ 18 Περισσός Τ.Κ. 14231

Δίδακτρα

• Δίδακτρα 800€, 10 ισόποσες δόσεις των 80€ ή
  • Εφάπαξ εξόφληση με έκπτωση 150€ (τελικό ποσό 650€)
  • Δίδακτρα Φοιτητών: 650€ (σε 10 δόσεις των 65€)
  • Δίδακτρα Ανέργων: 650€ (σε 10 δόσεις των 65€)

Εξ Αποστάσεως και E-learning Εκπαίδευση: Τι πρέπει να ξέρουν οι επιμορφούμενοι

Ε-learning είναι η διαδικασία εκμάθησης μέσα από τις σύγχρονες τεχνολογίες.

Στο σημερινό κοινωνικοοικονομικό περιβάλλον, η δια βίου εκπαίδευση και επαγγελματική κατάρτιση αποτελεί για όλους τους, επιτακτική ανάγκη.

Το e-learning έρχεται στο σημείο αυτό να προσφέρει λύσεις και σημαντικά οφέλη σε επιχειρήσεις, και μεμονωμένα άτομα που θέλουν να επιμορφωθούν, να αποκτήσουν νέες γνώσεις, να αυξήσουν τα τυπικά τους προσόντα, να βοηθηθούν σε διαγωνισμούς και να αξιοποιήσουν τον ελεύθερο χρόνο τους.

Στο ΑΙΕ τα προγράμματα e-Learning υλοποιούνται με τη χρήση απλού λογισμικού (εκπαιδευτική πλατφόρμα), προσαρμοσμένου στις αρχές της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Η εκπαιδευτική πλατφόρμα αποτελεί στην ουσία έναν διαδικτυακό τόπο, μέσω του οποίου γίνεται η διαχείριση των ηλεκτρονικών ομάδων-τάξεων και παρέχεται η πρόσβαση των χρηστών σε αυτές.

Κάθε ηλεκτρονική τάξη-ομάδα αποτελεί προσομοίωση μιας παραδοσιακής αίθουσας διδασκαλίας. Ο χρήστης έχει τη δυνατότητα πρόσβασης σε αυτήν μέσω προσωπικού κωδικού και μπορεί να πλοηγηθεί 24 ώρες το 24ωρο: στα μαθήματα, στους οδηγούς μελέτης, στα τεστ και στις ανακοινώσεις της γραμματείας.

Το εκπαιδευτικό υλικό του προγράμματος διατίθεται σταδιακά, περίπου ανά 25 μέρες μέσω των ηλεκτρονικών τάξεων-ομάδων.

Ο εκπαιδευόμενος, αφού ολοκληρώσει τη μελέτη της εκάστοτε διδακτικής ενότητας, καλείται να υποβάλει ηλεκτρονικά και βάσει του χρονοδιαγράμματος που έχει ανακοινωθεί από τον εκπαιδευτή του, το αντίστοιχο τεστ.

Παράλληλα, παρέχεται πλήρης εκπαιδευτική υποστήριξη δεδομένου ότι ο εκπαιδευόμενος μπορεί να απευθύνεται ηλεκτρονικά και τηλεφωνικά στον υπεύθυνο εκπαιδευτή του τμήματος.

Τα πλεονεκτήματα του e-learning

• Δεν υπάρχουν περιορισμοί στο χρόνο και τον τόπο διεξαγωγής των μαθημάτων: Ο εκπαιδευόμενος μπορεί 24 ώρες το 24ωρο να έχει πρόσβαση στην πλατφόρμα, άρα και στο μάθημα ή το τεστ που τον ενδιαφέρει.
  • Όλοι μπορούν να παρακολουθήσουν ένα e-learning πρόγραμμα σε όποιο μέρος του κόσμου και αν βρίσκονται. Δεν υπάρχουν μετακινήσεις, ταξίδια και συγκεκριμένες ώρες μαθημάτων.
  • Έχει χαμηλά δίδακτρα.
  • Έχει πλούσιο και σύγχρονο εκπαιδευτικό υλικό, που συνοδεύεται από εικόνες, video, ling σε ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες και άλλους εκπαιδευτικούς φορείς.
  • Προωθεί την ενεργή συμμετοχή του εκπαιδευόμενου, μέσω των τεστ και των εργασιών.
  • Παρέχει αυτονομία μάθησης και βοηθά τον εκπαιδευόμενο να «μάθει και να μελετήσει» με τους δικούς του ρυθμούς.
  • Υπάρχει άμεση αξιολόγηση για τον εκπαιδευόμενο, αφού την ώρα που υποβάλει τις εργασίες ή τα τεστ, ενημερώνεται για το αποτέλεσμά τους.

Η Εκπαιδευτική πλατφόρμα του Ανοικτού Ιδρύματος Εκπαίδευσης

• Είναι εύχρηστη, και εξασφαλίζει άνετη και αποτελεσματική παρακολούθηση των μαθημάτων, μέσα από τον προσωπικό σας υπολογιστή.
  • Δίνει τη Δυνατότητα να αποθηκεύσετε το υλικό στον υπολογιστή σας.
  • Το περιβάλλον, οι οδηγίες, τα μαθήματα και τα τεστ είναι όλα φτιαγμένα στην Ελληνική Γλώσσα.
  • Ο πυρήνας του συστήματος αναπτύσσεται και παράγεται στο Πανεπιστήμιο της Ζυρίχης από το 1999.
  • Το σύστημα έχει λάβει την υψηλότερη βαθμολογία στην κατηγορία «Courseware», από τη διαδικτυακή πύλη της UNESCO.
  • Επίσης έχει κερδίσει το βραβείο MedidaPrix 2000, που είναι το πιο σημαντικό βραβείο e-learning σε χώρες όπως η Αυστρία, η Γερμανία και η Ελβετία.

Πληροφορίες - Εγγραφές

Τηλέφωνα:210.3846930    E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.      ΕΝΤΥΠΟ ΕΓΓΡΑΦΗΣ