Κυριακή 09/03/14: Διαταραχή του Εφηβικού Εθισμού στο Διαδίκτυο

Διαταραχή του Εφηβικού Εθισμού στο Διαδίκτυο

Ημερομηνία:  Κυριακή 09 Μαρτίου 2014         Ώρες: 11:00-15:00

Τόπος: Αβέρωφ 18 Περισσός Τ.Κ. 14232 (Δίπλα στο Σταθμό του ΗΣΑΠ)

Επιμορφωτής:  Χαράλαμπος Τσέκερης,  Δρ. Ψυχοκοινωνιολογίας

"...Στις μέρες μας, ωστόσο, ολοένα και περισσότεροι νέοι ασχολούνται σε υπερβολικό βαθμό με τα online παιχνίδια και τις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης (social networking sites). Συχνά αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μειώνεται η κοινωνικότητα και η σχολική τους επίδοση, να εγκαταλείπουν τους φίλους τους (προτιμούν την παρέα του Η/Υ από την παρέα των συμμαθητών τους) και τα αγαπημένα τους χόμπι, ακόμα και να αδιαφορούν για τη φυσική τους κατάσταση και την προσωπική τους υγιεινή. Ακόμα, τα άτομα αυτά, εκτός των άλλων, παρουσιάζουν έντονο άγχος και μεγάλη δυσκολία, έως και αδυναμία, να εκφράζουν λεκτικά τα συναισθήματά τους και να συνδέονται μεταξύ τους.
Η τελευταία (πέμπτη) έκδοση του τυπικού Ψυχιατρικού εργαλείου διάγνωσης των Ψυχικών Διαταραχών DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), η οποία κυκλοφόρησε τον Μάιο του 2013, περιλαμβάνει μια νέα ξεχωριστή διαταραχή: τον εθισμό στο διαδίκτυο (internet addiction disorder). Είναι σαφές ότι ο έντονος σκεπτικισμός που επικράτησε – και συνεχίζει να επικρατεί – για τη χρήση του παραπάνω όρου δεν σημαίνει ότι αυτή η ψυχοφυσιολογική «διαταραχή» είναι ανύπαρκτη, ή ότι η «διάγνωση» της δεν χρήζει «θεραπείας», αλλά ότι, τελικά, είναι σαφώς καθορισμένη από ποικίλα πολιτισμικά (ή και ιδεολογικά) πλαίσια σε τέτοιο βαθμό που ευκολότερα εντάσσεται στη σφαίρα του «πολιτικώς ορθού» παρά στην επιστημονική μελέτη όπως αυτή διαμορφώνεται στο νεωτερικό πλαίσιο (βλ. www.hesiodproject.net/)..."

Ενδεικτικά Περιεχόμενα:.

Το Σεμινάριο απευθύνεται σε κοινωνικούς/ανθρωπιστικούς επιστήμονες και εκπαιδευτικούς, αλλά και στο ευρύτερο κοινό, το οποίο επιθυμεί να αναπτύξει γόνιμους και συγcyber_2κεκριμένους προβληματισμούς πάνω στις συνάψεις μεταξύ διαδικτύου και συμβουλευτικής στη συμπεριφορά, την επικοινωνία, τις ανθρώπινες σχέσεις και τις νέες τεχνολογίες.

• Εμείς και το Διαδίκτυο
  • Τι είναι το Web 2.0 και πώς επηρεάζει τη ζωή μας;
  • Εισαγωγή στη δυνητική επικοινωνία / Ανθρώπινες σχέσεις στον κυβερνοχώρο
  • Η χρήση των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και του Διαδικτύου από τους έφηβους στην ελληνική πραγματικότητα / Διαδικτυακά Παιχνίδια
  • Το φαινόμενο του εθισμού στο Διαδίκτυο (Κυβερνοεθισμός)
  • Το προφίλ των εθισμένων στο Διαδίκτυο
  • Τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης του Κυβερνοεθισμού
  • Οι κοινωνικές και ψυχολογικές επιπτώσεις του φαινομένου
  • Ποιοι πληθυσμοί είναι περισσότερο ευαίσθητοι στον εθισμό;
  • Στοιχεία ερευνών στην Ελλάδα
  • Ο ρόλος του σχολείου
Οι συμμετέχοντες θα βοηθηθούν στην πρακτική κατανόηση και αντιμετώπιση ψυχοκοινωνικών δυσκολιών που αφορούν στη χρήση του Διαδικτύου στην παιδική και εφηβική ηλικία, όπως επίσης και στην επικοινωνία και τις διαπροσωπικές σχέσεις στη Δυνητική Πραγματικότητα. Θα αποκτήσουν επίσης πρακτικές δεξιότητες ασφαλούς και δημιουργικής χρήσης και διαχείρισης του Διαδικτύου και της πολυπλοκότητάς του.

Χρήσιμες Πληροφορίες:

Ώρες προσέλευσης-Παραλαβή Σημειώσεων: 10:00-10:45