Κυριακή 03-04-16: Η συμβολή της Τέχνης και του Μουσείου στη διδακτική της Ιστορίας

historyΣεμινάριο

Η συμβολή της Τέχνης και του Μουσείου στη διδακτική της Ιστορίας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Η Ιστορία της Τέχνης είναι ο κλάδος των ανθρωπιστικών σπουδών που εστιάζει στην καταγραφή και ερμηνεία, την ένταξη στο ιστορικό και κοινωνικό πλαίσιο της εποχής, κάθε δημιουργίας τέχνης. Κατά μια έννοια η Ιστορία της Τέχνης μελετά τις οπτικοποιημένες ιδέες και συναισθήματα, την αισθητική και την επικοινωνία του καλλιτέχνη που τους δίνει μορφή μέσω της δημιουργικής διαδικασίας της τέχνης.

Ο Αριστοτέλης είχε πει ότι η ψυχή δεν σκέπτεται χωρίς εικόνα (Περί ψυχής ΙΙΙ, 431a 14-17). Η δημιουργία εικόνων νοερά μπορεί να βοηθήσει στην απομνημόνευση και ακόμη περισσότερο η μελέτη εικόνων που έχουν ήδη φιλοτεχνηθεί, μπορεί να λειτουργήσει θετικά στη διδασκαλία της ιστορίας. Η αξιοποίηση της Ιστορίας της Τέχνης και η εξοικείωση των μαθητών με αυτήν, μπορεί να συνεισφέρει στην επίτευξη όλων των στόχων, όπως αυτοί διαγράφονται στο διαθεματικό ενιαίο πλαίσιο του προγράμματος σπουδών της διδασκαλίας της Ιστορίας. Ακόμη, βοηθά στην οπτικοποίηση της Ιστορίας, στο να γίνει ορατή, εύληπτη και απτή, πιο ελκυστική στα παιδιά, ενώ, παράλληλα, η χρήση εικόνων έργων τέχνης μπορεί να συμβάλλει στην καλλιέργεια της αισθητικής και της φιλοτεχνίας των μαθητών.

Στο δεύτερο μέρος της ημερίδας, οι εκπαιδευτικοί εξοικειώνονται με σύγχρονα μεθοδολογικά εργαλεία προσέγγισης της Ιστορίας, όπου το μουσείο δεν παρουσιάζεται ως αποσπασματικός τόπος, αλλά αντίθετα εντάσσεται στην κατασκευή του «ιστορικού κόσμου». Με τα κατάλληλα εκπαιδευτικά προγράμματα στο χώρο του μουσείου αναδεικνύεται ο ιστορικός λόγος με τις πολλές και τις διαφορετικές του διαστάσεις μέσα από συνδυασμούς στοιχείων, που ανταποκρίνεται στην τυπική ή άτυπη διαπραγμάτευση ιστορικών ταυτοτήτων. Η συστηματική διερεύνηση των μουσειακών χώρων μετασχηματίζει σκέψεις, διαμορφώνει εμπειρίες και προβάλλει κριτικά τα ιστορικά συμβάντα.

• Θεωρητική ανάλυση και παρουσίαση μεθοδολογικών κατευθύνσεων για την αξιοποίηση της Ιστορίας της Τέχνης
  • Παραδειγματική ανάλυση ιστορικού λόγου με βάση τις οπτικοποιημένες ιδέες και συναισθήματα, σε συνδυασμό με τις «μουσειακές παραστάσεις»
  • Πολυ-πρισματική ιστορική έρευνα με λογο-αναλυτικές και μη λογο-αναλυτικές ιστορικές προσεγγίσεις σε μουσειακούς χώρους
  • Συσχέτιση κοινωνικών ταυτοτήτων με ανάδειξη των ιστορικών σχέσεων
  • Ιστορικό περιεχόμενο και νόημα σε συγκεκριμένα γεγονότα
  • Από το έκθεμα ή τεκμήριο στο ιστορικό συμβάν ή γεγονός

Επιμορφωτές:

Συμεών Νικολιδάκης,

Φιλόλογος, MA Φιλοσοφίας,

MSc Management of  Business, Innovation & Technology, Υπ. Διδάκτωρ

και

Δρ. Μαρία Αθανασέκου, Ιστορικός Τέχνης

Δίδακτρα: 20€,  Φοιτητές 15€, Άνεργοι 15€, Κάτοχοι Ετήσιας Κάρτας Σεμιναρίων ΑΙΕ: Δωρεάν

Με τη συγκέντρωση 50 πιστωτικών μονάδων, επιλέγετε και παρακολουθείτε, εντελώς δωρεάν, ένα ταχύρρυθμο e-learning πρόγραμμα της επιλογής σας.

• sms: 698 68 09 035 (ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ e-mail ΚΑΙ ΤΙΤΛΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ)

Διδακτική Φιλολογικών Μαθημάτων