Σάββατο 27/02/16: Θέματα Σύγχρονης Φιλοσοφίας

Ημερίδα:

Θέματα σύγχρονης φιλοσοφίας:

Προσαρμογή του θεωρητικού στοχασμού στα μείζονα ζητήματα της τρέχουσας πραγματικότητας

filosofia2
Λίγα λόγια για το περιεχόμενο της ημερίδας:

Υπάρχει μία αρχή στη Φιλοσοφία, η οποία ονομάζεται πολιτισμικό σύστημα. Στη βάση αυτής της αρχής, τα φιλοσοφικά ζητήματα, προκειμένου να διευθετούνται ορθά, πρέπει να εξετάζονται σύμφωνα με τα ιστορικά-περιβαλλοντικά κριτήρια στο εσωτερικό των οποίων εκδηλώνονται.

Στην κατεύθυνση αυτή, ο φιλοσοφικός μελετητής, οφείλει να είναι ακριβής γνώστης των ιστορικών γεγονότων αλλά και των συνθηκών που συνδέονται με την πορεία των γεγονότων αυτών σε όλα τα επίπεδα της ανθρώπινης δραστηριότητας. Πρόκειται για προέκταση της αρχής που γεννήθηκε στους κόλπους της σοφιστικής κίνησης και διατυπώθηκε από τον Πρωταγόρα, υιοθετήθηκε και εξελίχθηκε από τη νεωτερικότητα και κατέληξε στη σύγχρονη Φιλοσοφία ως γενικότερη απαίτηση των ανθρωπιστικών επιστημών. Για το λόγο αυτό σήμερα, προκειμένου να είμαστε σε θέση να εξάγουμε λεπτομερή στοιχεία ανάδειξης της συνεισφοράς ενός φιλοσόφου, πορευόμαστε διαμέσου ερωτημάτων προσανατολισμένων στην διερεύνηση της προσωπικότητάς του, την περίοδο και τον τρόπο της ζωής του, τις ιδιαιτερότητες της περιόδου αυτής όσον αφορά τις ιστορικές συνθήκες, αλλά και το οικείο περιβάλλον (προδιαθέσεις, παιδεία, επιρροές κλπ),. Αυτός είναι ένας γενικός μεθοδολογικός κανόνας, ο οποίος είναι κατ’ εξοχήν δημιούργημα της Φιλοσοφίας της Δύσης.

Τη διευρυμένη κλίμακα αυτού του κανόνα, στο περιβάλλον του δυτικού πολιτισμικού συστήματος, πρόκειται να διερευνήσουμε σε σχέση με τη Φιλοσοφία, όπως αυτή αναδείχθηκε από την Αναγέννηση και έπειτα, προκειμένου να συνδέσουμε με την Επιστήμη. Σημείο σύζευξης μεταξύ των δύο πνευματικών κατευθύνσεων είναι η αναλυτική και συνθετική σκέψη, τόσο στο περιβάλλον των εννοιών, όσο και στον περιβάλλον της Ηθικής. Μία σύζευξη, διαμέσου της οποίας θα επιβεβαιώσουμε τον θρίαμβο της εννοιολογικής γνώσης σε βάρος των αρχών της κανονιστικής Ηθικής. Αναλύοντας τους λόγους αυτής της αναντιστοιχίας και συσχετίζοντας της επιστημονική πρόοδο με την φιλοσοφική πρωτοτυπία στο θεωρητικό-επιστημονικό επίπεδο, στο μάθημα αυτό θα επιδιώξουμε να γνωρίσουμε τις βάσεις των κυριότερων αρχών της σύγχρονης θεωρητικής σκέψης και να αναζητήσουμε τα αίτια των αδιεξόδων της, αναφορικά προς τον απόηχο της αρχής του πολιτισμικού σχετικισμού. Τέλος θα μελετήσουμε τις ανάγκες της σύγχρονης φιλοσοφίας και θα συζητήσουμε τις προοπτικές της στο περιβάλλον της Ηθικής, πέρα από τα ηθικά κανονιστικά συστήματα.

Χρήσιμες Πληροφορίες:

Δημήτρης Δακρότσης,

Διδάκτωρ Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Δίδακτρα:

Γενικό Κοινό: 15€, Φοιτητές: 10€,  Άνεργοι (με κάρτας ανεργίας): 10€,     Κάτοχοι Κάρτας Σεμιναρίων του ΑΙΕ: Δωρεάν