Σάββατο 11/02/17: Εκπαιδευτικό Βιωματικό Παιχνίδι στην Ειδική και Γενική Εκπαίδευση

Εκπαιδευτικό Βιωματικό Παιχνίδι στην Ειδική και Γενική Εκπαίδευση

43170515

Η μεγάλη σημασία του παιχνιδιού στην ομαλή ανάπτυξη του παιδιού, διατυπώθηκε σε έρευνα του Scheuerl (1991) η οποία αναφέρει τη μεγάλη σημασία όλων των ειδών παιχνιδιού και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην προσχολική ηλικία.

Ειδικότερα, το παιδί κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού υπερβαίνει τη μέση ηλικία του, γιατί το παιχνίδι εμπεριέχει όλες τις αναπτυξιακές τάσεις σε συμπυκνωμένη μορφή και αποτελεί αυτό καθεαυτό μια μείζονα πηγή ανάπτυξης, όπως υποστηρίζει ο Vygotsky.

Στον ψυχισμό του παιδιού προσχολικής ηλικίας, μέσω του παιχνιδιού συμβαίνουν σημαντικές αλλαγές που προετοιμάζουν το έδαφος για τη μετάβαση σε ένα νέο επίπεδο. Η ανάπτυξη των νηπίων σωματικά, νοητικά, κοινωνικά και συναισθηματικά, δηλαδή η ολόπλευρη και ισόρροπη ανάπτυξη, πρέπει να αποτελεί βασικό σκοπό στην εκπαίδευση.

Μέσα από τον αθλητισμό, την αναψυχή και το παιχνίδι, τα παιδιά και οι έφηβοι μαθαίνουν να ασκούν την κρίση τους και να αποκτούν κριτική σκέψη κατά την επίλυση προβλημάτων. Προάγουν το πνεύμα φιλίας, αλληλεγγύης και δίκαιου παιχνιδιού, μαθαίνοντας την ομαδικότητα, την αυτοπειθαρχία, την εμπιστοσύνη, το σεβασμό προς τους άλλους, την ηγετικότητα και τις δεξιότητες αντιμετώπισης δυσκολιών. Το παιχνίδι με φυσική άσκηση συμβάλλει στην υγιή σωματική ανάπτυξη του παιδιού και ιδιαίτερα αναπτύσσουν τη μυϊκή δύναμη, την ευκινησία την αντοχή, την ταχύτητα, την ετοιμότητα. Η σωματική άσκηση αυξάνει, επίσης, την απόδοση του παιδιού στις μαθησιακές απαιτήσεις.

Μέσα από το φυσικό παιχνίδι τα παιδιά μαθαίνουν για τις σωματικές τους ικανότητες και πως να ελέγχουν το σώμα τους. Η σωματική άσκηση τροφοδοτεί τον εγκέφαλο με περισσότερο αίμα και τα εγκεφαλικά κύτταρα με υγιέστερες φυσικές ουσίες. Αυτές οι ουσίες αυξάνουν την εγκεφαλική ανάπτυξη και ιδιαίτερα βοηθούν τον εγκέφαλο να κάνει περισσότερες νευρωνικές συνδέσεις. Οι αυξημένες συνδέσεις αυτές βελτιώνουν τις επιδώσεις του εγκεφάλου στην επεξεργασία πληροφοριών.

Τα παιδιά που έχουν πιο ελεύθερη πρόσβαση στο ύπαιθρο αποκτούν ικανότητες να κινούνται στον ευρύτερο κόσμο. Θα αποκτήσουν ικανότητες να μετακινούνται στο άμεσο περιβάλλον τους με ασφάλεια και να θέσουν τις βάσεις για το θάρρος που θα τους επιτρέψει να οδηγήσουν αργότερα την ίδια τους τη ζωή.

Το παιχνίδι συμβάλλει στην συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού. Ένας λόγος είναι η μείωση του άγχους που επιτυγχάνεται μέσα από παιχνίδι γιατί το παιδί μαθαίνει να χειρίζεται στρεσογόνες καταστάσεις και να αποκτήσει αυτό-έλεγχο. Στο παιχνίδι μαθαίνει το παιδί τις ικανότητές του, μαθαίνει να επιμείνει, να κατευθύνεται, να αναλαμβάνει τις ευθύνες. Αντιλαμβάνεται που είναι τα όρια της δικής τους προσωπικότητας και ποια συμπεριφορά είναι αποδεκτή ή μη από τους συνομήλικούς του...(Πολυχρόνης Μαγκαφάς)

• Μορφές παιχνιδιού και έκφρασης των παιδιών (γενικής και ειδικής μεθοδολογίας):
    • Αρχικοί στόχοι (κοινωνικοποίηση, διασκέδαση, επιμόρφωση κ.λπ.).
    • Βραχυπρόθεσμοι και μακροπρόθεσμοι στόχοι του σχεδιασμού μας, με πλάνο και καταγραφή της πορείας.
  • Τρόποι προσαρμογής του βιωματικού παιχνιδιού στα παιδιά. Αναλυτική μεθοδολογία αναφορικά με τον ανταγωνισμό, το συναγωνισμό, τη νίκη, την ήττα κ.α.
  • Ο καθοριστικός ρόλος των σταθμών της Ψυχοκινητικής Αγωγής και ανάλυση των εφαρμογών τους σε όλα τα παιδιά.
  • Εικονικές πρακτικές εφαρμογές βιωματικού παιχνιδιού από τους συμμετέχοντες.

Τόπος:

ΑΙΕ, Αβέρωφ 18, Περισσός, δίπλα στη στάση του ΗΣΑΠ

Μαγκαφάς Πολυχρόνης MSc,

Καθηγητής Ειδικής Φυσικής Αγωγής-Θεραπευτικής Άσκηση,

Σύμβουλος Άσκησης & Υγείας,

Μεταπτυχιακές Σπουδές στην Ανθρώπινη Απόδοση και Υγεία (Α.Π.Θ.)

Δίδακτρα: 25€, Φοιτητές 20€,   Άνεργοι 20€