Ηράκλειο Σάββατο 11-11-17: ΔΕΠ-Υ

Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής-Υπερκινητικότητα (ΔΕΠ-Υ):

Εκπαιδευτική και Θεραπευτική Προσέγγιση

depy_22
Η ΔΕΠ-Υ (Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής με ή χωρίς Υπερκινητικότητα), συναντάται στο 3% των παιδιών. Κύρια χαρακτηριστικά αυτής της διαταραχής είναι διάσπαση της προσοχής, παρορμητικότητα και υπερκινητικότητα υπερβολικού βαθμού για την αναπτυξιακή ηλικία του παιδιού. Το πρόβλημα εκδηλώνεται στο σπίτι, σε κοινωνικές εκδηλώσεις, στο σχολείο και μπορεί να επηρεάσει την ικανότητα του παιδιού να ακολουθήσει οδηγίες (γραπτές ή προφορικές), να ολοκληρώσει τις εργασίες του σχολείου, να συμμετέχει σε παιχνίδια και να είναι λειτουργικό στα καθήκοντα του.  Σύμφωνα με το DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual) της Αμερικάνικης Ψυχιατρικής Εταιρείας περιγράφονται τρεις υποτύποι της διαταραχής:

• Ελλειματικής Προσοχής: το παιδί φαίνεται ότι δεν μπορεί να εστιάσει την προσοχή του ή να παραμείνει συγκεντρωμένο σε μια δραστηριότητα.
  • Παρορμητικότητας/ Υπερκινητικότητας: έχει κινητική υπερδραστηριότητα και συχνά πράττειχωρίς να το σκεφτεί.
  • Συνδυασμός αυτών των δύο: δεν συγκεντρώνεται, είναι παρορμητικό και υπερδραστήριο
Χαρακτηριστικά συμπτώματα της ΔΕΠ-Υ:
  • Κινείται συχνά νευρικά με τα χέρια ή τα πόδια ή στριφογυρίζει στο κάθισμα
  • Έχει δυσκολία να παραμείνει στη θέση του όταν είναι αναγκαίο να το κάνει
  • Εύκολα διασπάται η προσοχή του από εξωτερικά ερεθίσματα
  • Δε φαίνεται να ακούει όταν του μιλάνε άλλοι
  • Έχει δυσκολία να οργανώσει και να ολοκληρώσει δραστηριότητες
  • Τρέχει τριγύρω ή σκαρφαλώνει διαρκώς, ακόμη και σε καταστάσεις που δεν το δικαιολογούν (μοιάζει σαν να είναι «σβούρα»)
  • Μιλάει συνεχώς
  • Διακόπτει συζητήσεις ή εισβάλλει στο παιχνίδι άλλων παιδιών
  • Έχει δυσκολία να ακολουθήσει οδηγίες και αυτό δεν οφείλεται σε δυσκολία κατανόησης
  • Αποφεύγει δραστηριότητες που απαιτούν διαρκή πνευματική προσπάθεια (όπως τις εργασίες του σχολείου ή του σπιτιού, διάφορα παιχνίδια κ.α.)
  • Κάνει πράγματα επικίνδυνα χωρίς να σκεφτεί τις πιθανές συνέπειες

• ΔΕΠ-Υ: Επιδημιολογία, επιπόλασες, αιτιολογία, διαφορετικά προφίλ, διάγνωση, συμπτώματα (πρωτογενή & δευτερογενή)-κλινική εικόνα, συνύπαρξη ΔΕΠ-Υ με άλλες διαταραχές-συννοσηρότητα)
  • Μύθοι και πραγματικότητα στην ΔΕΠ-Υ
  • Επαναπροσδιορισμός της ΔΕΠ-Υ από την πλευρά των γνωστικών λειτουργιών
  • Η εξελικτική πορεία του παιδιού με ΔΕΠ-Υ (Βρεφική ηλικία, προσχολική ηλικία, σχολική ηλικία, εφηβεία ενηλικίωση)
  • Συνέπειες της ΔΕΠ-Υ στην Κοινωνικοσυναισθηματική Ζωή
  • Αντιμετώπιση της ΔΕΠ-Υ
  • Ο ρόλος της οικογένειας
  • Ο ρόλος του εκπαιδευτικού στην παραπομπή, την αξιολόγηση και τη θεραπεία της ΔΕΠ-Υ
  • Κατευθύνσεις προς εκπαιδευτικούς και γονείς
  • Μέθοδοι και στρατηγικές παρέμβασης και τεχνικές τροποποίησης της συμπεριφοράς
  • Κλίμακες αξιολόγησης της ΔΕΠ-Υ και ερωτηματολόγια για εκπαιδευτικούς και γονείς
  • Παρουσίαση και ανάλυση περιστατικών με ΔΕΠ-Υ

Πόλη Διεξαγωγής: Ηράκλειο - Κρήτη
Τόπος: Στις εγκαταστάσεις του ΑΙΕ στο Ηράκλειο: Εθνικής Αντιστάσεως 71 Τ.Κ. 71306

Γεράσιμος Ρούσσος, Παιδιατρικός Εργοθεραπευτής,

S.I.T. master στην Εκπαιδευτική Ψυχολογία,

Ειδικευμένος στην Ειδική Αγωγή

Δίδακτρα: 25€,  Φοιτητές 20€,   Άνεργοι 20€ , Κάτοχοι Ετήσιας Κάρτας Σεμιναρίων ΑΙΕ: Δωρεάν

Με τη συγκέντρωση 50 πιστωτικών μονάδων, επιλέγετε και παρακολουθείτε, εντελώς δωρεάν, ένα ταχύρρυθμο e-learning πρόγραμμα της επιλογής σας.