Καλώς Ήρθατε στο Ανοικτό ίδρυμα Εκπαίδευσης   Click to listen highlighted text! Καλώς Ήρθατε στο Ανοικτό ίδρυμα Εκπαίδευσης Powered By GSpeech
Τρίτη, 14 Μάιος 2024
ΑΝΟΙΚΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επιμορφωτικό Σεμινάριο:

(Μη) Λογοτεχνικό Κείμενο: Συντάσσοντας το δικό μου κριτήριο αξιολόγησης στη Νεοελληνική Γλώσσα – Λογοτεχνία

Διάρκεια: 10 ώρες

Ημέρες και ώρες διεξαγωγής:  Σάββατο 03 και Κυριακή 04 Απριλίου  2021 (10:00-14:00)

Μεθοδολογία Εκπαίδευσης:

Ε-leaning (live streaming) μέσω της εκπαιδευτικής πλατφόρμας του ΑΙΕ (μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 35)

Το Σεμινάριο στηρίζεται σε ένα βιωματικό εργαστήριο στο οποίο εξετάζονται σύγχρονες τεχνικές και εργαλεία σύνταξης ενός κριτηρίου αξιολόγησης στη Νεοελληνική Γλώσσα  και Λογοτεχνία. Ο βασικός άξονας του σεμιναρίου στηρίζεται σε βιωματικά εργαστήρια στα οποία οι εκπαιδευόμενοι συμμετέχουν με ατομικές και ομαδικές εργασίες. Η παρουσίαση αφορμάται από τους σκοπούς του Αναλυτικού Προγράμματος, τις Οδηγίες για τους προσδοκώμενους στόχους στην εξέταση της Νεοελληνικής Γλώσσας – Λογοτεχνίας και τις δραστηριότητες που καθιστούν την αξιολόγηση αποτελεσματική και, όσο αυτό είναι δυνατόν, αντικειμενική.

Αρχικά, επικεντρωνόμαστε στην τυπολογία και αξιολόγηση των δραστηριοτήτων λογοτεχνικού και μη κειμένου, σε τάξεις Γυμνασίου και κυρίως Λυκείου, σύμφωνα με την εθνική και παγκόσμια εμπειρία, σε επίσημες εξετάσεις για την προαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Ιδιαίτερη μνεία γίνεται στους μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες που χρήζουν διαφοροποιημένης αντιμετώπισης στην μεθοδολογία αξιολόγησης του κριτηρίου προκειμένου να βοηθηθούν ουσιαστικά.

Τέλος, χάρη στην αρωγή συγκεκριμένων στόχων και κριτηρίων αξιολόγησης δημιουργούμε το δικό μας κριτήριο επισημαίνουμε και ομαδοποιούμε αναμενόμενα λάθη και πιθανές αδυναμίες των μαθητών.

Περιεχόμενα

• Σκοποί του Αναλυτικού Προγράμματος και στόχοι των Οδηγιών για τη διδασκαλία και εξέταση της Νεοελληνικής Γλώσσας - Λογοτεχνίας
  • Τυπολογία δραστηριοτήτων (μη) λογοτεχνικού κειμένου στις Πανελλήνιες Εξετάσεις
  • Αξιολόγηση δραστηριοτήτων (μη) λογοτεχνικού κειμένου στις Πανελλήνιες Εξετάσεις - βιωματικό εργαστήριο
  • Τυπολογία δραστηριοτήτων (μη) λογοτεχνικού κειμένου σύμφωνα με τη διεθνή εμπειρία
  • Αξιολόγηση δραστηριοτήτων (μη) λογοτεχνικού κειμένου σύμφωνα με τη διεθνή εμπειρία -  βιωματικό εργαστήριο
  • Σύνταξη κριτηρίου αξιολόγησης - βιωματικό εργαστήριο
  • Επισήμανση θετικών σημείων και πιθανών αδυναμιών και λαθών των μαθητών – βιωματικό εργαστήριο

• Συγγραφέας Εκπαιδευτικού Υλικού-Επιμορφώτρια: Χατζάκη Δόξα, Φιλόλογος, ΜΑ Εκπαιδευτικός Σχεδιασμός και Διδασκαλία, Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Ενηλίκων

Γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε στο Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας, κατεύθυνση Κλασσική Φιλολογία, στη Φιλοσοφική σχολή του Ε.Κ.Π.Α. Συνεργάζεται με φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης. Συμμετέχει σε Συνέδρια και Σεμινάρια για τη διδακτική των φιλολογικών μαθημάτων με σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους διδασκαλίας και για τη διδασκαλία σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες. Ως Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Ενηλίκων από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. συμμετέχει σε Προγράμματα διά Βίου Μάθησης («Ομαδοσυνεργατική», «Ενδοσχολικός Εκφοβισμός»).

Δίδακτρα: 50€, Φοιτητές - Άνεργοι - Πολύτεκνοι - ΑμεΑ: 40€

Κάτοχοι Ετήσιας Κάρτας Σεμιναρίων του ΑΙΕ: Δωρεάν

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο

Για να παρακολουθήσετε το σεμινάριο είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής

• Τηλέφωνο: 210-3846930 (Δευτέρα έως Παρασκευή: 10:00-18:00)
  • e-mail: ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
  • sms: 698 68 09 035 (ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ e-mail ΚΑΙ ΤΙΤΛΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ)

Ωράριο Λειτουργίας

Δευτέρα 10:00 - 18:00
Τρίτη 10:00 - 18:00
Τετάρτη 10:00 - 18:00
Πέμπτη 10:00 - 18:00
Παρασκευή 10:00 - 18:00
Σάββατο Εκτός Ωραρίου
Κυριακή Εκτός Ωραρίου

Εντός Ωραρίου λειτουργίας

Copyright © 2020 www.anoikto.edu.gr. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.

Created by Georgakakos George.